Roka galandfereg


A Wikimédia Commons tartalmaz Galandférgek témájú kategóriát. Kifejlett példányaik gerinces végleges gazda bélcsatornájában, ezzel szemben a lárvák köztigazdában pl. A testtájak nevei megtévesztőek, hiszen az állatnak nincsen szája vagy bélcsatornája, ezért nem könnyű megállapítani, hogy vajon melyik a test feji vége. Lehetnek rajta szívógödrök, szívókák, ormányok, horogkoszorú rostellum és tüskék.

Rókaféreg Echinococcus multilocularis Marcellus A nemzetközi orvosi és állatorvosi lapok is csak az utóbbi években kezdtek foglalkozni ezzel az igen roka galandfereg problémával. Nézzük hát mivel is állunk szemben: Echinococcus granulosis és multilocularis Az itt szereplő két latin roka galandfereg két galandféregre utal, amely a kutyafélékre specializálódott.

Mindkét féreg élet ciklusa olyan, hogy peteként kikerülve a környezetbe fejlődésük első szakaszát egy ún. Egy bizonyos fejlettségi szint eléreése után a köztes gazdából szelvények formájában elkezd kiürülni a parazita. Ezen szelvények aztán a kutyafélékben találnak végső otthonra, ahol beágyazódnak és végső fejlettségi szintjüket elérve elkezdenek petéket termelni, amelyek roka galandfereg a az emberek helminthiasisának megelőzése gyógyszerek együtt ürülnek ki a szervezetből.

Innen aztán a kör ismét újraindul.

A Magyarországon előforduló féregfertőzések

A granulosis bármely kutyafélét veszélyeztető betegség, ezzel szemben a multilocularis csaknem kizárólag a rókákban fordul elő, innen kapta a "rókaféreg" elnevezést.

Ennek oka a témában járatos kutatók szerint a pocok mint köztes gazda szerepe, ugyanis a rókáknak ez a mezei rágcsáló elsődleges tápláléka. Azonban ettől függetlenül a multilocularis roka galandfereg is megtelepedhet, például ha a kutyánk rókaürülékkel kerül kapcsolatba. A problémát az okozza, hogy véletlenül az ember roka galandfereg elfogyaszthatja a féreg petéit. Ekkor a szervezetben megindul a lárvák kifejlődése, csakhogy az ember mintegy zsákutcát jelent a roka galandfereg fejlődése szempointjából.

Az élősködő többnyire a májban, ritkábban a tüdőben és izmokban még ritkábban az agyban ún. Ezen tömlők kinézetre és viselkedésre is nagyon hasonlítanak a szervezetben esetlegesen kialakuló rákos sejtburjánzásokhoz.

roka galandfereg fájhat a gyomor férgek miatt

Ezért egy diagnosztikai felvételen röntgen, ultrahang könnyű összetéveszteni azokkal, az újabb orvosi képalkotó technikák esetében valamelyest könnyebb a felismerésük. A kezelés mindkét esetben elsősorban sebészeti úton, a roka galandfereg eltávolításával történik, habár a granulosus esetében több sikeres pusztán gyógyszeres kezelésről is beszámoltak.

Noha a két betegség kezelési módja lényegében azonos.

roka galandfereg

Mégis a multilocularis fertőzés sokkal veszélyesebb mint a másik. Ugyanis ez esetben nem egyetlen nagy méretű ciszta alakul ki, mint a granulsosis esetében, melyen belül aztán több kis hólyag keletkezik, hanem minden egyes kis parazitás hólyag külön cisztát alkot és emiatt sokkal inkább szórodik a szövetekben.

Giliszták, bélférgek – bogyók, gombák – Natúrsziget

Mindezek mellett a multilocularis aggresszívebb parazita és a gyógyszeres kezeléssel szemben is jóval ellenállóbb. Mit tehetünk kutyánk, rókánk védelmében? Érdekes módon a két szóban forgó parazita eredeti életciklusa során köztes és végleges gazdájában viszonylag kevés bajt okoz. A multilocularis fertőzésnek például a rókák számára alig van érezhető hatása, többnyire más okból hamarabb véget ér pályafutásuk, minthogy ezen betegség komolyabb tüneteivel kelljen szembenézniük.

Házi kedvencünk védelme - legyen az kutya vagy róka - roka galandfereg egyszerű, ugyanis a legtöbb állatorvosnál beadott féreghajtó szer ezen két parazita ellen is hatásos.

roka galandfereg figyelje a parazita részt

Tehát lényegében nincs más dolgunk,  mint rendszeresen felkeressük az állatorvosunkat ez ügyben. Egyébként ezt célszerű kb másfél havonta, roka galandfereg legalább negyedévente megtenni.

Nagy László, infektológus A helminthiasis - azaz a férgesség mint betegség - olyan kórkép, amelyet a szervezetben parazita életmódot folytató férgek vagy azok lárvái idéznek elő. Cikkünkben a Magyarországon előforduló féregfertőzések tüneteiről, a fertőzések módjáról és veszélyeiről olvashat. A féregfertőzés  lehet teljesen tünetmentes, máskor a féreg parazita életmódja miatt táplálékot, vitaminokat von el a gazdaszervezettől, és hiánybetegséget okoz, avagy testanyagainak közvetlen toxikus, vagy allergizáló hatásának köszönhetően, kóros szervi tünetek jelentkeznek. Egyes férgek roka galandfereg bejuthatnak a szövetekbe, ahol idegentestként gyulladásos gócokat hozhatnak létre. A betegség lehet a kórokozó elpusztítására tett kísérletnek, például immunpatológiai reakciónak a következménye is.

Emellett természetesen ne engedjük, hogy sétáltatás során más állatok ürülékébe fetrengőzzön kedvencünk, valamint egy erdei séta után ajánlatos megfürdetni őket. Mit tehetünk sajátmagunk védelmében?

Galandférgek

Noha a fentebb leírt betegségek valóban igen súlyosak, néhány egyszerű alapszabály betartásával elejét vehetjük roka galandfereg nem kívánatos következményeknek ezek nem csak erre a konkrét esetre vonatkoznak, hanem sokkal inkább általános jellegűek : Ha az erdőben vadonnövő szamócát, áfonyát, vagy más erdei gyümölcsöt találnunk semmi esetre se együnk belőlük mosatlanul.

Jobb, ha inkább csak nézzük, de ha mindenképpen fogyasztani szeretnénk belőlük, akkor vigyük haza és mossuk roka galandfereg jó alaposan A sátrazni vagy túrzáni roka galandfereg ne igyünk az erdei patakok vizéből, mert azok esetleg állati roka galandfereg szennyeződhettek.

szuszpenzió férgek számára

Ha feltétlen vízre van szükségünk, akkor forraljuk ki a patak vizet, mivel C-n pár roka galandfereg alatt elpusztulnak az esetleges benne jelenlévő élősködők. Koszos kézzel ne együnk. Lehetőleg ne vegyük kezünket a szánkba és ne töröljük meg vele azt.

kakukkfu a fergektol

Alapszabály, hogy amint a természetből haza keveredtünk mossunk kezet forró vízzel és szappannal. A túrázás közben elkoszolódott ruháinkat mossuk ki. Ha kutyagumiba léptünk cipőnk takarításákor használjunk gumikesztyűt. Még néhány jótanács vadászok és rókabarátok számára: Ha vadászunk az elejtett zsákmány puszta kézzel ne fogjuk meg, használjunk gumikesztyűt ennek más betegségek megelőzésében is fontos szerepe lehet.

A zsigereléshez nyúzáshoz emellett használjunk pormaszkot, ugyanis az állat - legyen az szarvas, vaddisznó vagy róka - bundájáról esetleg belélegezhetünk olyat is, amit nem szeretnénk.

Enterobiasis

A róka megfigyelésekor gyakran használatos techinka, hogy követjük a róka területjelölő magatartása roka galandfereg hátra hagyott ürülékét. Ilyenkor semmi esetre se érjünk hozzá  és lehetőleg ne is lépjünk bele. Ha egy kotorék közvetlen közelében szeretnénk hosszabb megfigyeléseket végezni, akkor ajánlatos egy pormaszk használata.

A róka szemben találja magát egy macskával - Nézd mi történik ekkor!

Jobb félni, mint megijedni - néhány megnyugatató szó a fenti rémségek után Végezetül, jó ha tisztában vagyunk azzal, hogy Magyarországon ez a betegség jelenleg igen ritka, eddig még lényegében csak az Alpokalján, és az Északi-Középhegyéségben számoltak be fertőzött rókákról. Jelenleg főként Németország déli része, Svájc és Ausztria minősül erősebben fertőzőtt területenek Európában.

Mi a zöld parazitológia?

Hazai emberi eset eddig mindössze egyetlen volt - akinél valószínűbb, hogy Ausztriában szedte össze a dolgot nem pedig itthon. Noha ezen betegség jelenleg Európa szerte terjedőben van, a helyzet nem reménytelen, ugyanis a Roka galandfereg az elmúlt egy-két évben kísérleti jelleggel elkezdték a rókák vakcinázást ezen paraziták ellen is. Elképzelhető tehát, hogy a dolog a veszettséghez hasonló módon fog megoldódni.

roka galandfereg

A rókabarátoknak sem kell elkeseredni a fentiek olvastán, ugyanis kedvenc állatunk megfigyelése nem jelent többlet kockázatot ahhoz képset, mintha csak egy délutáni sétát tennénk az erdőben. Tehát ne féljünk kimenni a természetbe, ugyanis a megfertőzödés valószínűsége igen kicsiny, ami a fenti általános óvintézkedések alkalmazásával gyakrolatilag nullára csökkenthető.